17.02.2014, I.Paičs, “Tur, kur stāvi”

Pastāsti citiem

Mēs dažkārt prātojam, ka viss vēl tikai būs, vai ka viss jau ir bijis, vai viss notiek, bet kaut kur citur. Daudzi no mums pazīst šo sajūtu: dzīvojam, pat ļoti labi dzīvojam, bet garām. Mēs pastāvīgi ciešam no piepildījuma trūkuma mūsu dzīvē, cenšamies darīt kaut ko lietas labā, meklēt dzīves piepildījumu. Meklējam visur, tikai ne vietā, kurā šobrīd esam.

Tomēr vide, sabiedrība, kādā dzīve mūs iegrozījusi, apstākļi, ar kādiem ik dienas saskaramies – tā arī ir vienīgā vieta, kurā varam atrast ilgi meklēto dārgumu – dzīves piepildījumu.

Martins Bubers savā rakstā „Cilvēka ceļš saskaņā ar hasīdisma mācību” galvenās šī jūdaisma mistiskā novirziena idejas ir apkopojis sešos principos, kuri katrs izsaka kādu būtisku mācības aspektu un tiek ilustrēti ar īpaši izraudzītu stāstu no bagātīgās hasīdisma stāstu tradīcijas.

TUR, KUR STĀVI
Ir kāds stāsts par vīru, vārdā Īzaku, kurš sen atpakaļ dzīvojis Krakovā. Viņš ilgus gadus bija dzīvojis lielā trūkumā, taču tas ne mazākajā mērā nebija izšaubījis viņa ticību Dievam.
Reiz viņš sapnī no Dieva saņēma norādījumu doties tolaik tālā ceļā uz Prāgu un tur zem kāda tilta, kas ved uz karaļa pili, izrakt apslēptu mantu. Sapnis atkārtojies vēl un vēl, līdz Īzaks tam izlēmis paklausīt. Taču Prāgā pie šī tilta dienu un nakti stāvējusi sardze un Īzākam pietrūka drosmes ķerties pie lāpstas. Un tomēr viņš katru dienu atnāca pie tilta un klaiņoja gar to līdz pat vakaram. Beidzot sardzes priekšnieks pamanījis šo klaiņotāju un pieklājīgi apjautājās, vai viņš kaut ko negaida vai kādu nemeklē? Īzāks viņam arī izstāstīja, ka viņu no tāluma šeit atvedis sapnis. Sardzes priekšnieks sāka smieties un sacīja: “Cik gan tu, nabadziņ, sava sapņa dēļ neesi nostaigājis zābaku! It kā varētu ticēt sapņiem! Tad jau arī man būtu jādodas ceļā, jo nesen man sapnī lika meklēt mantu Krakovā, kāda Īzāka namā zem krāsns. Bet vai tu vari iedomāties, ka es meklētu šo cilvēku, laužoties katrā pilsētas mājā?” Un sardzes priekšnieks atkal iesmējās. Īzāks viņam pateicās un devās mājup, izraka mantu savā namā zem krāsns un uzbūvēja sinagogu.

Meditācijas vakars Rīgas Lutera draudzē 17.02.2014.
Mācītājs: Indulis Paičs

Print Friendly
Lasīt tālāk