25.03.2015., L.Rozentāls, “Toma evaņģēlija studijas II”

Pastāsti citiem

Seminārs par Toma evaņģēliju Rīgas Lutera draudzē 25.03.2015. 2. daļa.
Mācītājs: Linards Rozentāls.

Toma evaņģēlijs runā par daudzām tādām universālām garīgām praksēm kā vērība, sakārtotība, apzinātība, pievēršanās šim mirklim. Tas runā iekšēju godīgumu, neidentificēšanos, nepieķeršanos. Toma evaņģēlija kodolīgums mums ļauj labāk lasīt kanoniskos evaņģēlijos, nepazūdot tikai Jēzus dzīvesstāsta notikumos, bet vairāk iedziļinoties Viņa mācībā. Tieši Toma evaņģēlijs mums rāda, ka Jēzus galvenā mācība ir kenoze, kas ir atrodama arī visos citos evaņģēlijos, taču ne tik tiešā veidā. Ir ļoti svarīgi šo kenotisko trajektoriju redzēt un pamanīt.
Toma evaņģēlija centrā ir aicinājums pamosties, doties ceļā, augt. ¬
Toma evaņģēlijs patiešām ir laukā aprakts dārgums, kurš vairāk kā 1600 gadus neatrakts gulēja nevienam nezināms. Iespējams arī tāpēc, ka pasaule vēl nebija nobriedusi šī evaņģēlija vēstījumam, tā nemācētu to lasīt. Tikai mūsu laikmetā, kad ir parādījušies jauna garīgo meklētāju paaudze, kuru neierobežo iepriekšējo gadsimtu ierobežojumi, šo evaņģēlijs var sākt nopietni lasīt un līdzdalīt citiem. Tiem, kurus mīl. Tiem, kuriem tas varētu noderēt. Tiem, kuriem tas varētu palīdzēt iet garīgo ceļu.
Un tikmēr, kamēs mēs neapzināsimies šo vajadzību doties ceļa, kurā mūs sauc visi evaņģēliji, viena kristietība daļa vienmēr paliks duālistiska, pieņemot vienus un atraidot citus, tiesājoša, netoleranta un pat vardarbīga, patiesībā sabotējot Jēzus visaptverošās mīlestības aicinājumu. Toma evaņģēlijs atdod atpakaļ kristietībai iespēju no vienas ticības reliģijas kļūt par ejošu un dziļumus meklējošo reliģiju. Tikai savienojot ticību ar iešanu un varbūt pat aršanu – kā to darīja vīrs Toma evaņģēlija 109.logiona līdzībā – kristietības rokās ir rīks, ar kuru ieiet jaunā vienotībā ar Dievu un visu esību.

 

Prezentācijas materiāls: https://www.dropbox.com/s/2i3el09euykekpy/Toma%20eva%C5%86%C4%A3%C4%93lija%20studijas%20%2824-25.03.pptx?dl=0

Print Friendly
Lasīt tālāk